CZ

 
CZ
 
EN
 
DE
 
FR
 
SK
 

Česká technologie míří do vesmíru

Žaluzie ze Vsetína ochrání posádku ISS.

AKTUALITY

Facebook share

 

Česká technologie míří do vesmíru

 

Climax, největší český výrobce stínicí techniky, se zařadil mezi dvacítku tuzemských firem zabývajících se vývojem a výrobou kosmických technologií. Vsetínská společnost úspěšně dokončila zakázku na celokovový stínicí systém pro 17 oken Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Climax během tří let vyvinul a úspěšně otestoval žaluzie Protal se zesílenými lamelami a ochranou proti vesmírnému záření.

„Naše žaluzie fungují na Mezinárodní vesmírné stanici vlastně jako kosmické okenice. Uzavřený pancíř žaluzií Protal, které vyvinuli kolegové v našem vývojovém centru ve Vsetíně, odolá i těžko představitelným extrémním podmínkám na oběžné dráze Země. Na jeho povrch jsme nanesli speciální vrstvu za použití nanotechnologií," říká David Žabčík, generální ředitel společnosti Climax. Na technologicky náročné výrobě se podíleli experti z Česka i Francie a Švýcarska, kde má firma dceřiné společnosti.

 

Zastíní a ochrání před zářením

I jednodenní pobyt ve vesmíru je pro lidský organismus náročný, natož pak několikatýdenní mise. Dopravní letadla dnes létají ve výškách nad 10 kilometrů, kde už tolik atmosféry nezůstává a kosmické záření působí na personál i cestující v letadle. Ještě významnější je vliv tohoto záření mimo atmosféru země. V kosmickém prostoru žádná ochrana není a okna stanice navíc poškozuje vesmírný prach. Protal je proto vyrobený z 60 mm silné slitiny hliníku a lithia a splňuje nejvyšší třídu odolnosti číslo 6.

Nízká gravitace má navíc negativní dopad na spánek a posádky tak často trpí ve stavu beztíže nespavostí. Za jediný den navíc zažije ISS 16 východů a západů slunce. Posádka si proto v nočních hodinách dopomáhá zatahováním žaluzií na oknech, aby uvnitř vytvořila dojem tmy.

„Vlastní výrobu pro vesmírný průmysl doprovází spousta testování, ať už v termální komoře, ve vakuové komoře, vibrační testy, testy životnosti nebo testy mechanické. Celý projekt trval tři roky a objem požadavků byl nesmírně velký. Jsme ale velice hrdí, že můžeme být malou

součástí společného projektu pěti kosmických agentur NASA, Roskosmos, JAXA, CSA a ESA,"
říká David Žabčík, generální ředitel společnosti Climax.

Tato tisková zpráva je aprílový žertík. Ale kdo ví, kde budeme instalovat žaluzie za pár let. :-)

další články

 
Montáž lamelové pergoly krok za krokem Pavel Olšák – nejlepší zaměstnanec roku 2019Climax expanduje na sever.Francouzská dceřiná společnost se rozrůstáJak byl vidět CLIMAX v roce 2019
 
 
 
kontakt
 

SERVIS CLIMAX a.s.

Jasenice 1253

755 01 Vsetín

800 100 967

facebook climax   youtube climax   linkedin climax   instagram climax   pinterest climax

Obchodní podmínky | Reklamační řád | Povinně zveřejňované informace | Pro média | CertifikátyZásady zpracování osobních údajů

 

© Copyright 2020 SERVIS CLIMAX, a.s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu SERVIS CLIMAX, a.s. zakázáno.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Jejich používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.  

 

Rozumím

 

 

Více informací

 

 

Rozumím   Více informací

 

 

       

POPTÁVKA & KONTAKT

 
 
 

Rychlý kontakt

 

  800 100 967
     
  l.palatova@climax.cz

POPTÁVKA & KONTAKT